Népsport, 1985. szeptember (41. évfolyam, 210-235. szám)

1985-09-01 / 210. szám

XU. 210. ♦ 1SS5. szeptember 1 Labdarúgás üp. Honvéd—fóeifoa El1© 1-1 (1-01 Győr, 20 000 néző. Vezette: Huták (****), (Hartm­an, Varga). Bp. Honvéd: Andru­sch 0 — Sallai 6, Nagy 7, Garaba 7, Kerepeczky 5 — Fitos 5, Sikesdi 6, Détári 7 — Bodonyi 6, Dajka 5, Gyimesi 5. Edző: Kom­ora Imre. Rába ETO: Mészáros 6 — Csonka 6, Hlagyvik 5, Hor­váth 6, Preszeller 5 — Sarlós 5, Ilannich 6, Rubald 7 — Szabó 5, Melis 5, Hajszán 4. Edző: Verebes József. Csere: Metis helyett Weimper (5) a szünetben. Preszel­ler helyett Rezi (—) a 63., Gyimesi helyett Cseh (—) a 71. percben. Gólszerző: Détári a 27., Hannich (11-e­sből) a 34. perc­ben. Sárga lap: Fitos a 7., Hlagyvik a 16., Détári a 62., Han­nich a 81., Horváth a 89. percben Szögletarány: 9:4 (4:1) a Rába ETO javára.­ ­A lenyugvó nap hu­nyorgó sugaraiban igazán gyönyörű vol a stadion. A kezdés előtt már zsúfolt lelátók a színskála összes árnyalatában pompáztak, s az árnyékba borult já­téktéren a Honvéd tiszta fehérben, a hazaiak zöld­­fehérben melegítettek. A két edző közül most is Komora nyilatkozott óvatosabban terveiről és reményeiről: — A bajnokság kezdete óta figyeljük az ETO-t. Arra számítok, hogy most is 4-4—2-es hadrenddel kezd, de az sem lepne meg, ha a mozgékony, gól­veszélyes Szabó előrehú­­zódna harmadik csatár­nak. Elvégre itthon játsza­nak, nem alapozhatnak ki­zárólag a kontrajátékra. A kulcsembereiket igyek­szünk szoros emberfogás­sal zavarni. Fitos ügyel majd Hajszánra, Sikesdi Hannichra, Garaba Szabó­ra, Sallai Melisre. Táma­dásban szeretnénk szét­húzni a védelmüket, és a kitámadó középpályások mögötti területet kihasz­nálva ostromoljuk majd a kaput. Nagy küzdelmet és szoros eredményt várunk. Meglátják: egy hiba, vagy egy jól kihasznált pillanat fogja eldönteni a mérkő­zést! Ilyenkor kap infark­tust a kispadon az edző...) Parázs hangulatban indult a játék. Előbb Fitos „lépett oda” tekintély tiszteletet pa­­rancsolóan Melis lábára, majd Csonka buktatta B­ido­­nyit. A 7. percben a játék­vezető megunta az adlk-ka­­pokat, és a fram­ichot felvá­gó Fitosnak felmutatta a sárga lapot. A 3. percben adódott az első gólhelyzet a hazai kapu előtt: Sikesdi a jobbösszekötő he­zén kilé­pett a védők közül, ám 14 méterről küldött nagy lövé­sét Mészáros kiütötte. Metist buktatta Garaba, amikor nem volt ott a labda, ezért figyelmeztetésben részesült a vendégek védője. A 15. percben ügyes hazai táma­dás bontakozott ki. Rubold futott el a jobb oldalon, két védőt is kicselezett, majd Szabó elé tálalt, aki 11 mé­terről a kapu fölé lőtte a labdát. A 16. percben Bodo­nyi felvágása után Hlagy­­vik is kiérdemelte a sárga lapos figyelmeztetést. Izgal­mas, változatos, s inkább küzdelmes, mint szemre tet­szetős volt a játék. A 20. percben Fitos 25 méterről célozta meg a kaput, lab­dája Mészárosról szögletre csúszott. A 27. percben megszerezte a vezetést a vendégcsapat. Gyimesi a bal oldalról mes­terien ívelt középre a bün­tetőterületre berobbanó Dé­lért­elé, aki egy mozdulat­tal lekezelte a labdát, majd fordulásból, 12 méterről la­posan Mészáros mellett a bal alsó sarokba lőtt. 1-0 (Ilyen gólokat kapott a Videoton ellen is az ETO, védői közül volt, aki a labdát vivő Gyimesit szo­rongatta, Hlagyvik és Pre­szeller is áthúzódott er­e az oldalra, s egyikük sem nézett maga mögé, az elöl­­ragadt középpályások mö­gött tátongó, tíz méter szélesre nyílt szabad fo­lyosón elfutó Détárira. Ő most mm kapkodta el a helyzetét, lekezelte az át­adást, megvárta, amíg Mé­száros kimozdul a kapujá­ból, és­­ visszavágta a labdát a keresztbefutó ka­pus mögé. Úgy, hogy ép­pen csak elfért a kapus földön lévő lába mellett, mégis védhetetl­en volt. Ide képtelenség lemenni...) (A 33. percben Détári átvezette a labdát a fele­zővonalon, felnézett, észre­vette, hogy Mészáros messze kint van a kapujá­ból, ezért hosszú íveléssel gólt akart rúgni, mint Pelé a mexikói VB-n a cseh­szlovákok ellen. Guadala­­jarában a háló tetejére esett a labda, itt s­part­dobás lett a kísérletből.­ A vezetés birtokában hig­gadtabb lett a Honvéd játé­ka, pontosabban adogattak, tervszerűbben játszottak a piros-fehérek, mint a Győr. A 35. percben Rubold emelte ügyesen a labdát a kapura törő Hannich elé, aki bo­nyolultabban szelídítette azt meg, mint a másik oldalon a gól előtt Détári, így Nagy útját állhatta, és odalett a helyzet. A 40. percben Han­nich ívelését Csonka fejjel csúsztatta a jobb sarok felé, Andrusch azonban vetődve elcsípte a labdát. SZÜNET UTÁN Rába-támadásokkal teltek a percek, a Honvéd azonban állta a rohamokat. Csonka 15 méterről küldött nagy lövése csúszott a bal kapufa mellé. Aztán Bodonyi iramodott meg a jobb oldalon, a­ kapu e­l adott labdáját Dajka elől Sarlós elsodorta, Dajka mu­tatta, hogy kezezett a védő, a bíró azonban nem vette ezt készpénznek, és szögletet ítélt. Az 58. percben Sarlós rátartott Garaba rúgó lábá­ra, a válogatott védő ápolás­ra szorult. Majd a Bodonyi buktatásáért megítélt sza­badrúgásból Détári 26 méter­ről nagy bombát küldött a kapu közepére. Mészáros ki­ütötte a labdát. A 62. perc­ben Détári nehezményezett egy partjelzői beintést, mert véleménye szerint nem állt lesen. A játékvezető a rekla­málást nehezményezte, és sárga lapot mutatott a kö­zéppályásnak. Fitost is meg­állította a partjelző magasba emelt zászlaja a félpályától nem messze, ő már csak ki­nézett a partjelzőre, pedig most neki volt igaza. (Korán bebizonyosodott, hogy Huták „nem veszi be" a műeséseket, és az utána lezajló színészi alakí­tásokat, mégis mindig fet­­rengett valaki a fü­vön. Küzdelmes volt a mérkő­zés, gyakran szabálytalan­kodtak is a játékosok, eny­­nyi „szenvedésre” azonban mégsem volt ok. Sokat beszélünk a pá­lyák rendjéről, arról, hogy a közönségnek illik kultu­ráltan, fegyelmezetten vi­selkedni. Ezt azonban be­folyásolja a játékosok vi­selkedése is. Van olyan or­szág, ahol a bírók büntetik a szurkolókat izgató „szí­nészeket”.­ Tényleg nem állt lesen. Küzdelmes volt a játék, sok szabálytalansággal tarkítva. Ritkábbak lettek a Honvéd kontrái. Sarlós a 16-osnál becsúszva látványosan, s fő­leg szabályosan szerelte a kiugró Bodonyit, és a közön­ség megtapsolta a belépőt, joggal, hiszen az ilyesmit már meg lehetett becsülni. A 72. percben egyenlíthetett volna a hazai együttes. We­imper ugyanis balról Rubold elé adott, akit a labda tisz­tán talált az ötösön, ám a já­tékos lyukat rúgott. A 73. percben Mészáros merészen kivetődött a kapura törő Dé­tári elé, s ütközött a Hon­véd középpályásával. A ka­pusé lett a labda, aki a föl­dön maradt, a győri védők cserét jeleztek, az viszont már nem volt, ugyanis ki­merítette lehetőségét a ha­zai együttes. Az oldalvonal­nál Verebes edző és a vé­dők tárgyalták meg mi le­gyen, ha Mészáros n­em tud védeni, közben mentőautó kanyarodott a fűre, s meg sem állt a 13-asig. Három percig állt a játék, majd Mé­száros fölállt, s jelezte, já­tékra kész. Erre a mentő­autó legördült, és folytató­dott a küzdelem.­­Amikor a kapus a földön maradt, meghűlt a nézők­ben a vér. Nemcsak azért, mert Mészáros kedvenc alakja a magyar futball­­nak és most a Rába ETO- nak is, s úgy nézett ki, hogy nagyon súlyos sérülést szenvedett, hanem­­ nem tudták kitalálni: ki fogja magára húzni a kapus me­zét? Szinte hallani lehetett a ,,legördülő kövek dübörgé­sét", amikor Mészáros láb­ra állt és a mentőkkel, or­vossal vitatkozva újra el­foglalta helyét a kapuban. Még a Honvéd-szurkolók is megtapsolták!) A 81. percben Hannich vé­leményezett egy játékveze­tői ítéletet, ő is sárga lapot kapott. Détárit kétszer is csak szabálytalanság árán tudták megakadályozni a kapura törésben. A 84. perc­ben egyenlített a hazai együttes. Rubold magánszá­ma következett, aki középen a lesre spekuláló védők kö­zül kiugrott, kapura tört, sorra cselezte ki a védőket, míg elkeveredett a jobb ol­dalra, ott a 16-oson belül csi­nált még egy cselt, amikor Kerepeczky elhúzta a lábát, 11-es! A büntetőből Hannich élesen a jobb alsó sarokba bombázott. 1-1 Rubold lövése foglalkoztat­ta Andruscht. A 89. percben Horváth felöklelte a mellet­te elfutni készülő Dajkát. Ő sem úszta meg a sárga la­pot. A befejezés előtt nem sokkal még Ruboldnak volt egy cselgáncsozót megszé­gyenítő akciója, amely után Sikesdi bukfencezett nagyot, ő azonban már megúszta a figyelmeztetést. A mérkőzés után megér­deklődtük a Rába ETO öltö­zőjében, mennyire súlyos Mé­száros sérülése. Orosz László gyúró elkeseredve mondta: a száján sérült meg a volt vá­logatott kapus. Szerencséd nem olyan súlyosan, ahogyan először kinézett. it­­t Ahogy az előzetes, öltö­zői hangulatokból várható volt, kiélezett taktikai csa­tát vívott a két, érmekre pályázó csapat. Mint Ko­mora sejtette, az ETO ezen a találkozón három csatár­ral kezdett, le akarta ro­hanni a Honvédot, hogy védekezésre kényszerüljön, ne tudja kamatoztatni vá­logatott játékosainak na­gyobb versenytapasztalatát. Ez nem sikerült. Különö­sen fájó tehet a hazaiak ve­zetőedzőjének, hogy a baj­nokcsapat az ETO eddig jól bevált fegyverét fordí­totta ellenük. Most a Honvéd biztosí­tott létszámfölényt a pálya közepén, itt sikerült is le­lassítania az ETO akcióit, és minél türelmetlenebbel, vehemensebben próbálkoz­tak a hazaiak, annál való­színűbbé vált, hogy ők lát­ják kárát! Az ETO-ra kényszerített sok adogatás, támadáselőkészítés miatt nem juthattak el Andrusch kapuja elé a győriek, ugyanakkor a hátsó sorok egyre jobban kinyíltak. A gól már jóval előbb „a le­vegőben lógott”! A hazai közönség arra számított, hogy a szünet­ben Verebes átszervezi a csapatát, gyorsabb játékra kényszeríti a Honvédot, hogy többet hibázzanak a kispestiek, taktikailag ne tudják kihasználni a veze­tést. Semmi ilyesmi nem történt, legfeljebb harco­sabb lett a hazai gárda. A sok szabadrúgás, a játék széttördelése, azonban most nem a győriek malmára hajtotta a vizet. Biztos győztesnek látszott a baj­nokcsapat, amikor a haj­rában egy vitathatatlan ül­és miatt ponttal kellett fi­zetnie. Az első félidőben a Hon­véd, szünet után — külö­nösen a hajrában — az ETO gárdája játszott valamivel jobban, így az eredmény igazságosnak mondható. Komora Imre: — Megszol­gált és biztos győzelmet en­gedtünk ki a kezünkből. „Gratulálok a játékvezetői hármasnak!”. Borbély Pál Várkonyi Sándor DÉTÁRI — elegáns gólt szerzett RUBOLD — a hazaiak legjobbja volt Figyelmeztetés Szigetvárról Újsághír: Két fiatalembert, akik a Pécsi MSC—II. Dózsa labdarúgó-mérkőzésről haza­felé tartva botrányt okoztak a vonaton, börtönbüntetésre ítél­tek. A mérkőzés a szokásos módon folyt le. Az elején a hazai csapat játszott fölényben a válogatott be­­állósa, Hóth a vezetést is megsze­rezte, de aztán elfáradtak és a végén a szerencse is segítette a pécsieket az egyik pont megszer­zésében. A 90. percben ugyancsak Róth állította be a 2-2-es végered­ményt. Az edzők, és a játékosok kezet fogtak egymással a pályán, aztán ki-ki ment a maga dolgára. Az Ú. Dózsa szurkolói is kiballagtak az állomásra, és hazafelé a vonaton arról beszélgettek, ami ilyenkor szokás. Hogy ha Kiss berúgja a helyzeteit, vagy ha valaki az utol­só percben észreveszi, hogy Róth előrelopakodik, most negyedikek is lehetnének a tabellán. Észre sem vették volna, milyen hamar megérkeznek Budapestre, ha a 19 éves Pászti Zsolt, és a mellette ülő 22 éves Ferencz Jó­zsef nem kezd el „balhézni”. Nem­sokára jött a kalauznő, hogy ren­det csináljon. Durva sértegeté­sekkel fojtották belé a szót, aztán a szentlőrinci állomáson, ahol a jegykezelő­­jéget akart vetni a du­hajkodásnak, meg is ütötték. Pászti a kolléganője segítségére siető vo­natvezetőre is rátámadt. Ütött, rú­gott, a helyszínre érkező rendőrök fékezték meg. A szigetvári bíró­ság közfeladatot ellátó személy el­leni erőszakért, garázdaságért és könnyű testi sértésért vonta őket felelősségre. Pásztit egy év két­­hónapi, a már visszaesőnek szá­mító Ferencz Józsefet egy év nyolchónapi, börtönben letöltendő szabadságvesztésre ítélte, és mind­kettőjüket két évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Ferencz belenyugodott az ítéletbe, Pászti háromnapos gondolkodási időt kért, utána mondja meg, felleb­bez-e. A két fiataltól a kihallgatás közben megkérdezték, látták-e a televízióban, mi történt Brüsszel­ben, a Heysel-stadionban, s emlé­keznek-e arra, hogy a budapesti Metró megrongálása után a ma­gyar sportélet és a rendőrség ma­gasrangú vezetői mindenkit fi­gyelmeztettek : Magyarországon nem engedik meg, hogy bárki ve­szélyeztesse társai épségét, a köz­rendet, a sport nyújtotta jó szóra­kozást, a versenyek megrendezé­sét! A két fiatal tudott-hallott mindenről, de nem hitte el a saj­tóértekezleten felszólaló vezérőr­nagynak a sajtóban megjelent in­telmeit: semmiféle védettséget nem jelent, ki melyik csapathoz tarto­zónak vallja magát, és adott pil­lanatban mekkora tömeg háta mögé szeretne elbújni. Hogy a tör­­vény előtt mindenki egyforma, és a mi rendőrségünk, ha rákénysze­rül a huliganizmus erővel való el­fojtására, habozás nélkül cselek­szik, s nem hasonlítható a belgá­kéhoz. Az V. Dózsa pártoló tagjai, az egyesület régi szurkolói azt mond­ják­: az elítélt Pásztinak és Fe­­rencznek semmi köze nincs az egyesülethez, csak hozzájuk csat­lakoztak a vonaton. Meglepődve olvasták azt is né­hány újságban, hogy a sportvetélkedés izgalma, a szurkolás heve csinált „dühöngő őrültet” a két fiatalból, mert a stadionban — ahol másfél óra alatt minden megtörtént velük, amit közönségként a futballpályá­­kon át lehet élni — semmi prob­léma nem volt. Az ilyen emberek egy békegyűlésen is megtalálják az okot a kötekedésre, a feltűnési vágy kiélésére ... Igazuk van, de ez mégsem csökkentheti a sportemberek fele­lősségét. A szigetvári bíróság tár­gyalótermében elhangzott vallo­mások és ítéletek figyelmeztetések is. Szólnak azokhoz, akik nehezen tűrik az együttélés megszeghetet­­len szabályait. Tizennégy, illetve húsz hónap börtönben, borzasztó nagy j­ár egy ilyen „balhéért”. De szólnak hozzánk is. Nemcsak az Ú. Dózsa szurkolóihoz — akik adott esetben csírájában elfojthat­ták volna az erőszakoskodást, és megóvhatták volna klubjukat a ráfröccsenő sortól —, hanem va­lamennyi sportbaráthoz és szövet­ségi vezetőhöz: a labdarúgás iránt érdeklődő tömegek nevelése, rend­hez, fegyelemhez szoktatása állan­dó feladat. Olyan kötelesség, ame­lyet még gondolatban sem szabad csak a rendőrségre ruházni! B. P. NÉPSPORT 3 NB I Rába ETO— Bp. Honvéd képmagnóról Hétfőn este a városli­geti Petőfi-csarnokban 6 órai kezdettel a Videofoci Klub műsorában a Rába ETO—Bp. Honvéd bajno­ki labdarúgó-mérkőzést tekinthetik meg az ér­deklődők képmagnófelvé­telről. Utána Borbély Pál, a Népsport labdarúgó­­rovatának vezetője meg­hívott vendégekkel be­szélget a találkozóról. A vendégek névsorát — akiknek az érdeklődök tehetnek fel kérdéseket — hétfői számunkban kö­zöljük. Az NB I állása 1. Bp. Honvéd 5 2 3 — 5- 3 7 2. Pécs 4 2 2 — 7- 2 6 3. Békéscsaba 4 2 1 18-55 Ferencváros 3 2 1 — 8-5 5 5. MTK-VM 4 2 117-55 6. Rába ETO 5 1 3 1 11-10 5 7. Zalaegerszeg 5 1 3 1 7-6 5 8. Haladás 4 2 116-65 9. Tatabánya 5 — 5 — 1-15 10. Debrecen 4 2 1 15-65 11. Vasas 4 1 2 1 6-5 4 12. Videoton 5 1 2 2 6- 7 4 13. O. Dózsa 4 112 7-93 14. Siófok 5 1 — 4 5-8 2 Bp. Volán 4 1 — 3 5-8 2 16. Csepel 5 1—4 3-0 2