Népsport, 1988. május (44. évfolyam, 103-128. szám)

1988-05-01 / 103. szám

XLIV. 103. ♦ 1988. május 1 Labdarúgás ! Békéscsaba—Videoton 14 (1-0) Békéscsaba, 9000 néző. Vezette: Hartman (*****), (Sza­bó B., Kovács II L.). Békéscsaba: Gulyás 5 — Szenti 5, Csató 5, Vígh 5, Fabulya 5 — Adorján 5, Kerepeczky 4, Gruborovics 5, Csanálosi 4 — Kurucz 5, Szekeres 5. Edző: Csank János. Videoton: Petry 7 — Végh 5, László 5, Nováth 4, Hor­váth L — Tóth 5, Emmer 4, Wittman 4, Németh 5 — Ma­gyar 5, Kovács 5. Edző: Kovács Ferenc. Csere: Kerepeczky helyett Mracskó (4) a 60., Wittman helyett Kányák (—) a 65., Tóth helyett Májer (—) a 65. percben. Gólszerző: Kurucz a 33., László a 72. percben. Sárga lap: Szenti a 24., Fabulya a 47., Tóth a 63. percben. Szögletarány: 7:3 (6:0) a Békéscsaba javára. (Gyászszünettel kezdődött a mérkőzés a napokban el­hunyt Popol Pál emlékére, aki a hatvanas években ro­busztus termetű középhát­védként segítette az Előre Spartacust a jobb eredmé­nyekhez.) A 2. percben Szenti jobb oldali beívelését fejelte fölé Adorján. Ezzel meg is adták a játékosok a mérkőzés alap­hangját. A másik oldalon Magyar ugrott ki ügyesen, már a 16-oson belül járt, de a kifutó Gulyás ügyesen le­vette a labdát a székesfehér­vári csatár lábáról. Aztán egy jobb oldali békéscsabai szög­letet követően Adorján fejé­ről öklözte le Petry a lab­dát, amely Kuruczhoz került. A békéscsabaiak szőke csa­tára a kapunak háttal, ollóz­va lőtt, de a védők tisztáz­tak. A 24. percben Szenti föl­vágta Emmert, amiért sárga lapot kapott. Ezután Tóth 25 méteres, hatalmas szabadrúgása a bal kapufa mellett süvített el. A másik oldalon hasonló távol­ságról Csanálosi vállalkozott, ám ezt Petry a bal alsó sa­rok elől szögletre mentette. A 33. percben a fehérvári kapu előtt pattogott a labda. Adorján hét méterről lőtt, ezt még Petry kiütötte, bal­­szerencséjére a hat méterre álló Kurucz elé, aki kapás­ból a kapu közepébe lőtt. A gólvonalon álló Végh kétség­­beesetten próbált menteni, de a gyors labdát nem érte el, az csak súrolta a lábát. 1-0 A folytatásban Kurucz lö­vését tolta ujjheggyel szög­letre Petry. A 37. percben Csató fejelt fölé, egy szöglet után. A 43. percben Szekeres két csellel becsapta Véghet, hosszú vágta után már a 16-oson belül járt, amikor megemelte a labdát. A ke­resztezni akaró Horváth két­ségbeesetten kézzel ütött a pettyesbe , 11-es. A bünte­tőpontra letett labda mögé Kerepeczky állt, akinek rosz­­szul helyezett, gyenge lövé­sét Petry a bal sarok elől kiütötte. SZÜNET UTÁN Fabulya „kiharcolt” egy sárga lapot, miután Végh­­gel csatázott s „helyben­hagyta” a székesfehérvári védőt. A 49. percben a há­zigazdák a saját 16-osuk előterében gurigáztak, Vígh passzolt haza, Gulyás mel­lett elcsorgott a labda, de a kapus még utolérte a gól­vonal előtt. Az 54. percben Tóth addig forgolódott, míg helyzetbe került, lövésébe azonban beleléptek. A foly­tatásban Kovács Vígh mel­lől éles szögből lőhetett, de Gulyás zsákmánya lett a labda. A 63. percben Tóth kapott sárga lapot Kurucz lerántá­sáért. Egy perccel később Csanálosi fejese Petryről szögletre pattant. Aztán Sze­keres a balösszekötő helyé­ről célzott jól, de Petry ve­tődve kiöklözte a labdát. A 72. percben Májer a jobb oldalról emelt, Kovács éles szögből lőtt, Gulyás még kiütötte a labdát, de a kapu közelében tanyázó László ügyesen a hálóba kotorta. 1-1 Adorján előtt maradt ki lehetőség a 80. percben, amikor az üres kaput sem találta el. A lefújás előtt Gruborovics lövését jegyez­hettük föl, amit Petry meg­fogott. ★ ★ A mérkőzés elején úgy tűnt, harcos összecsapásra lesz kilátás, hiszen mind­két csapatnak nagy szük­sége van a pontokra. A kezdeti lendület az idő múlásával alábbhagyott. A békéscsabaiak vezető gól­ja védelmi hibának minő­síthető. Szünet után tovább gyengült a játék irama, egyre bágyadtabban mo­zogtak a játékosok a vi­harsarki pályán. Szeren­csével szerzett gólt a bé­késcsabai csapat, hasonló­képp egyenlített a Video­ton. Az egyenlítő gólt kö­vetően továbbra sem talál­ták a góllövőcipőt a csatá­rok, ha üres volt a kapu, akkor sem találtak be. Úgy tűnt, mindkét gárda elégedett a szombati tel­jesítményével, ám a kö­zönség füttyszavával nem­tetszését fejezte ki. Mi több, a „régi gyakorlat” került előtérbe, sokan percekkel a találkozó le­fújása előtt távoztak. Csank János: — Az első félidőben gólokkal kellett volna eldöntenünk a mér­kőzést. Petry szenzációs vé­dései szinte megbénították csatárainkat. Kovács Ferenc: — Ki­egyenlített erők küzdelmét hozta a kilencven perc. Az első félidőben a Békéscsaba mozgékonyabban és lendüle­tesebben támadott. A fordu­lás után a lilák visszaestek és sikerült egyenlítenünk. A döntetlen igazságos. Jávor Péter PETRY , akit az ellenfél edzője is dicsért NÉPSPORT 3 Vasas—Siófok 3-0 (2 -0) Fáy utca, 3000 néző. Vezette: Győri (***), (Makó, Roxin). Vasas: Andrusch 0 — Elekes 6, Komjáti 8, Mészöly 5, Csorba 5, — Pecha 6, Balog 7, Gubucz 6, Rixer 5 — Bo­­da I 4, Szabadi 7. Edző: Kisteleki István. Siófok: Horváth 4 — Brettner 3, Jancsika 5, Balázs 6, Kolovics 4 — Keszeg 4, Marozsán 4, Quirikó 5 — Boros­tyán 4, Zsadányi 5, Lakatos 4. Edző: Kaszás Gábor. Csere: Marozsán helyett Palkovics (—) a 62., Boros­tyán helyett Boda (—) a 75., Pecha helyett Zentai (—) a 82. percben. Gólszerző: Szabadi a 28., Szabadi a 42., Horváth (ön­gól) a 70. percben. Sárga lap: Elekes az 57., Pecha a 62. percben. Szögletarány: 8:7 (3:4) a Vasas javára.­ ­Az öltözőben a vendé­gek edzője, Kaszás Gábor azt fejtegette, hogy az el­múlt hetekben jól ment a csapatnak, s úgy vélte: „Aki mer, az még a Fáy utcában is nyer ...” Kisteleki István, a házi­gazdák szakvezetője el­mondta, hogy Kardosnak még két héttel ezelőtt, a Tatabánya elleni mérkőzé­sen kiújult a sérülése. Ezért játszott a tartalékok között, de ott már végig, 90 percen keresztül. A mérkőzés előtt a han­gosbemondón köszöntötték Andruscht és Csorbát. A házigazdák mindkét játéko­sa 150. bajnoki mérkőzését játszotta.) Az első félórában alig fo­rogtak veszélyben a kapuk, ám a mezőnyben az átlagos­nál jobb játék folyt, enyhe Vasas-fölénnyel. A siófoki védelem elsősorban a jobb szélen volt sebezhető. Rixer indításaiból Csorba többször talált rést a hátvédek kö­zött, de a befejezések nem sikerültek. A 28. percben Gubucz fu­tott el a jobb szélen, az ötös sarkáról jó tempóban tálalt vissza a berobbanó Rixer lá­bára. A 16 méterről küldött lövést Horváth csak kiütni tudta, és a lágy ívben vissza­hulló labdát Szabadi nyolc méterről a kapu közepébe fe­jelte. 1-0 Közvetlenül a gól után egy siófoki támadás végén Zsa­dányi bal oldali beadását Mészöly sodorta el a befutó támadók elől. A 39. percben Csorba a 16- os bal oldali sarkáról bal külsővel csavart labdát kül­dött a kapura, amely a fel­ugró Horváth keze mellett a felső lécen csattant. Három perccel később Mé­szöly a 16-oson belül felvág­ta Zsadányit. Győri játékve­zető büntető helyett a Va­sas javára ítélt szabadrúgást. Ebből Pecha elfutott a bal szélen, az alapvonalról kö­zépre adott, s az ezúttal is őrizetlenül hagyott Szabadi fejjel a bal felső sarokba csúsztatta a labdát. 2-0 (Győri játékvezető: — Nem történt szabálytalan­ság! A szabadrúgást pedig „szövegelésért” ítéltem a siófokiak ellen.) FORDULÁS UTÁN a Vasas azt kezdte játszani, hogy idegenben van ... Be­húzódott a kapuja elé és ellenrohamokkal kísérlete­zett. Az 57. percben viszont siófoki kontra következett. A Quir­kó jó indításával egyedül elinduló Borostyánt azonban Elekes felvágta. Jött érte a sárga lap. Utána Pe­cha beadása után röviden szabadítottak fel a vendég­védők és Gubucz 16 m-es lövése a kapufa mellett zú­gott el. A 61. percben Pecha úgy hiúsított meg egy ellen­támadást, hogy felvágta Ko­­lovicsot. Ez is sárgát ért. Utána Pecha indítását Bo­da I. kisodródva, élesen, la­posan a jobb kapufa mellé lőtte. A 70. percben egy bonyo­lult, sok embert foglalkoz­tató támadás végén Komjáti a kapunak háttal állva visz­­szagurított Gubuczhoz. A kö­zéppályás 12 m-es, lapos lö­vése a bal oldali lécről a vetődő Horváth fejére, on­nan pedig a hálóba pattant. Öngól. 3-0 Hét perccel a befejezés előtt Komjáti húsz méteres szabadrúgást „varázsolt” Szabadi fejére, aki a jobb oldali léc mellé csúsztatta a labdát. ★ ★ ★ Olyan mérkőzést vívott a két csapat, amelynek vég­ső kimenetelét előre ki le­hetett számítani. A hazaiak óvatos támadójátéka állt szemben a siófokiak biz­tonságos védelmi rendjé­vel. Érezhető volt, hogy ennek a találkozónak a legjobbja Komjáti lesz, aki hol az egyik, hol a másik kapunál tűnt föl. A máso­dik félidő közepétől kezdve jelentős mezőnyfölénybe került a Vasas. Az történt a pályán, amit a hazaiak akartak. A harmadik gól végleg eldöntötte a mérkő­zés sorsát és szemmel lát­hatóan a vendégek is bele­törődtek a megváltoztat­­h­atatlanba. Abba, hogy ezen a délutánon, elsősor­ban gyenge támadójátékuk okán, pont nélkül kényte­lenek távozni a Fáy utcá­ból. A házigazdák győzel­me ilyen különbséggel is teljesen megérdemelt. Kisteleki István: — A győ­zelem azért is értékes, mert szép és eredményes játék­kal párosult. A csapat tag­jai az elképzelt taktikát tel­jes mértékben megvalósítot­ták a jó képességű Siófok ellen. Kaszás Gábor: — Látszó­lag simán kaptunk ki, de 0-1-nél mi rúghattunk volna jogos büntetőt! Ehelyett az ellentámadásból újabb gólt kaptunk. Róth Ferenc KOMJÁTI­K példát mutatott a fiataloknak Rákóczi FC—Tatabánya 2-2 (1-1) Kaposvár, 8000 néző. Vezette: Kovács I L. (****), (Hu­ták, Drigán). Rákóczi FC: Kovács 5 — Kurdi 5, Rácz 7, Deákvári 7, Barna 6 — Prukner 6, Riczó 6, Bíró 6, Adorján 5 — Ha­vasi 5, Meksz 8. Edző: Csordás István. Tatabánya: Kiss 5 — Vincze J. 6, Lakatos 6, Ud­­vardi 6, Szalma 7 — Moldván 6, Csapó 5, Schmidt 6 — Kiprich 6, Előtár 5, Vincze I. 8. Edző: Temesvári Miklós. Csere: Csapó helyett Zircher (6) a szünetben, Havasi helyett Bócz (—) a 68., Plotár helyett P. Nagy (—) a 71., Bíró helyett Petrók (—) a 87. Gólszerző: Meksz a 15., Szalma a 63. percben. Szögletarány: 8:2 (5:2) a percben. Szalma a 32., Rácz az 51., K. Rákóczi javára.­ ­A mérkőzés előtt az ed­zőknél végzett „közvéle­ménykutatás” során Te­mesvári Miklós, a vendé­gek szakvezetője nagyon mértéktartónak bizonyult: „Nincs előre lefutott mér­kőzés, jól tudom, hogy el­lenfelünkben lényegesen több van, mint amennyit jelenlegi helyezésük sej­tet.” Csordás István Barnának magyarázott hosszasan, hogy miként igyekezzen Kiprichet kikapcsolni a já­tékból. A védők figyelmét külön is felhívta arra, hogy már a saját térfelük közepén támadják meg a vendégek csatárait.) Bosszantóan sok átadási hibával indult a mérkőzés. A 8. percben Rácz csaknem öngólt szerzett. Váratlan ha­zaadása elgurult a kapujá­ból kint álló Kovács mellett, s a labda alig kerülte el a bal sarkot. A 15. percben Csapó hozta ki kapuja előteréből a lab­dát, de aztán rálépett, s egy pillanatra elveszítette. A kaputól 18 méterre a szem­füles Meksz rácsapott, egye­dül tört kapura, bár Schmidt igyekezett zavarni, de a ka­posvári csatár nagyon hig­gadtan a kimozduló Kiss mellett a jobb sarokba gu­rított. 1-0 A 27. percben Bíró a 16-os sarkáról csavart egy szabad­rúgást kapura. A labda Kiss kezét érintve kerülte el a jobb felső sarkot. Egy perc­cel később egy remek bal ol­dali hazai támadás végén Meksz lapos beadását a be­futó Havasi a dermedt tata­bányai kapus mellett perdí­­tette centiméterekkel a jobb sarok mellé. Váratlanul jött a vendé­gek egyenlítő gólja. A 32. percben Kurdi a bal oldalon közvetlen az oldalvonal mel­ett ellökte Kiprichet. A sza­badrúgásból Vincze I. ívelt a SZALMA­­ két góljával pontot mentett kapu elé, a labda átszállt a védők felett, és Szalma nyu­godtan fejelhetett a jobb sa­rokba. 1-1 A félidő utolsó percében Havasi bal oldali beadása Lakatos kezéről pattant a 16-oson belül az alapvonalon túlra. A játékvezető­­ szög­letet ítélt. .. SZÜNET UTÁN hamar vezetéshez jutott ismét a hazai együttes. Az 51. perc­ben a kaputól 25 méterre sza­badrúgást végezhetett el a Rákóczi. Rácz nagy lövése után a labda a sorfal szélén álló Moldvánt érintve, az egyensúlyából kibillent Kiss mellett a kapu bal oldalába vágódott. 2-1 Az elkeseredetten rohamozó vendégek a 63. percben egyenlítettek. Vincze I. ke­verte meg a hazaiak bal ol­dali védelmét, magasan kapu elé emelt Kovács, kissé aláfu­tott a labdának, s így Szal­mának nem okozott gondot két lépésről a hálóba pöccin­tenie. 2-2 Öt percre rá Prukner viharr­­zott el a jobb oldalon, jól ívelt középre, és Bíró előre­hajolva alig fejelt a jobb sa­rok mellé. A 78. percben Meksz végzett el szögletrú­gást a bal oldalon, a magasan szálló labda Kiss kezéből ki­perdült és a saját kapujába hullott. Nagy volt­ a hazaiak öröme, de a játékvezető sza­badrúgást ítélt a Bányászok javára. (Kovács I L.: — Riczu kézzel ütötte be a labdát. Riczu János: — Én fejjel küldtem a kapuba a labdát, de valóban a kezem is hoz­záért, jogos volt a szabad­rúgás.) A mérkőzés hátralevő ré­szében jobbára a két tizenha­tos között folyt a játék, emlí­tésre méltó helyzet nélkül. K­ -k ★ tíz A mérkőzés előtt sokan azt várták, hogy ez a 90 perc a vendégek váloga­tott csatársorának és a hazai védelemnek a pár­harcát hozza. A kaposvá­riak nagyszerűen meg­szervezték védelmüket, a Bányász támadói szigorú őrizetet kaptak. Meglepe­tésre az első félóra a ha­zai fölény jegyében telt el. A hamar elért gól fel­tüzelte a Rákóczi játéko­sait. A félidő vége felé határozott fölénybe került a Tatabánya, ekkor a ha­zai védelem gyakran volt munkában. Szünet után a vendégek támadójátékukat igyekez­tek feljavítani, Csapó he­lyett újabb csatár, Zircher jött be a pályára. Az újabb gyors kaposvári gól megint feladta a leckét a bajnokaspiránsnak. Nagy erőket kellett mozgósíta­nia a vendégeknek az egyenlítésért. Ezt köve­tően erejükből többre nem futotta. Izgalmas, válto­zatos, mindvégig sportsze­rű mérkőzésen a hazaiak a jól megszervezett véde­kezésből gyorsan mentek át ellentámadásba. S hogy mennyire tiszteletet pa­rancsoló lett a játékuk, azt igazolja, hogy óvatos­ságát a Bányász a hajrá­ra sem adta fel. Idei leg­jobb játékával, jó teljesít­ményt nyújtó Tatabányá­val osztozott meg a pon­tokon a sereghajtó. Csordás István: — Úgy érzem, eddigi legjobb játé­kunkat nyújtottuk ezen a kitűnő mérkőzésen. A győ­zelmet is megszerezhettük volna. Temesvári Miklós: — A számunkra fontos mérkőzé­sen ennél többet vártam, úgy érzem, gyengén ját­szottunk. Jutasi Róbert AZ NB I ÁLLÁSA 1. Bp. Honvéd 24 146 4 34-17 34 2. Tatabánya 24 119 4 52-27 31 3. 2. Dózsa 24 119 4 43-24 31 4. MTK-VM 24 1­24 8 45-41 28 5. Rába ETO 24 111 6 7 37-33 28 6. Haladás 248 9 7 30-29 25 7. PMSC 249 7 8 25-25 25 8. Vasas 247 1 6 7 29-28 24 9. FTC 247 8 9 33-31 22 10. Vác 247 8 9 26-28 22 11. Siófok 248 6 10 29-36 22 12. Békéscsaba 245 118 23-36 21 13. Videoton 24­4­­128 22-26 20 14. ZTE 246 8 10 22-27 20 15. Debrecen 246 6 12 27-39 18 16. Rákóczi 213 7 14 20-50 13