Népsport, 1989. október (45. évfolyam, 233-258. szám)

1989-10-01 / 233. szám

2 NÉPSPORT Labdarúgás | DVSC—Siófok 1-6 (6-6) Debrecen, 4000­­ néző. Vezette: Szabó J. (***) (Bognár, Varga J.). DVSC: Mező 6 — Moldván 5, Plókai 5, Vagy L. 6, Ba­logh 6 — Dán 5, Sándor 6, Ulveczki 5 — Tóth L. 6, Szűcs L. 5, Rostás 5. Edző: Temesvári Miklós. Siófok: Horváth Gy. 0 — Kolovics 5, Aczél 6, Olajos 5, Marozsán 7 — Keszeg 5, Palkovics 5, Zsadányi 5 — Magyar 1, C­zigány 6, Kirchmayer 6. Edző: Gellei Imre. Csere: Ulveczki helyett Márton (6) a szünetben, Don helyett Vancsa (—) a 70., Cigány helyett Herczeg (—) a 72., Kirchmayer helyett Borostyán (—) a 74. percben. Gólszerző: Márton a 70. percben. Sárga lap: Kirchmayer a 31., Moldván a 15., Magyar a 45., Márton a 61., Plókai a 62. percben. Szögletarány: 6:3 (3:2) a DVSC javára.­ ­A Körösszakál tragikus körülmények között el­hunyt csatárára, Seregély Attilára emlékeztek, a deb­receniek az egyperces gyászszünettel. Temesvári Miklós a hazai nézőket is meglepte azzal, hogy Szűcs Sándort a csa­társorba küldte előre.) Tóth Lajos először került a DVSC kezdőcsapatába, és igazán nem panaszkodhatott, mert 10 percen belül öt jó labdát is kapott. * A 17. percben Szűcs jobb oldali beadását kivágták a vé­dők Tóth L. elé, akinek lö­vésébe Rostás beleért, de a labda centiméterekkel elszállt a siófoki kapu fölött. Három p­­erccel később Rostás készü­­ldött neki egy 30 méteres szabadrúgásnak, a nagy ere­jű lövés Aczélt találta el, akit ápolni kellett. A 25. percben Czigányt ápolták egy belépő után, majd a DVSC kihagyott egy nagy helyzetet. Ulveczki partdobását Szűcs Rostáshoz csúsztatta, aki 10 méterről Horváth Gy. kezébe fejelt. Ezután Dán ugrott ki, s a já­tékvezető hibázott, amikor elfogadta a partjelző beinté­­sét és lest ítélt. A 35. percben Kirchmayer kapott sárga lapot, amiért a debreceni térfélen lerántotta Rostást. Később Rostás szög­letéből Szűcs fejelt mellé. Tíz perc volt hátra, amikor Rostás balról ivett be. A fel­futó Plókai éles szögből 7 méterről mellé fejelt! A fél­idő utolsó percében Moldván kapott sárga lapot, amiért Kirchmayert buktatta. SZÜNET UTÁN a 49. percben Magyar Zsolt kapott­ sárga lapot Márton buktatásáért, és ráadásul rek­lamált is. Rengeteg szabály­talansággal tördelték szét a csapatok a játékot. A 60. percben Magyar jobb oldali beadása után Keszeg öt mé­terről ráfejelte a labdát, Me­ző csak lábbal tudott háríta­ni ! A 61. percben Márton utá­na rúgott Olajosnak, ezért sárga lapot kapott. A 63. percben Plókai is hasonló büntetést kapott, amikor hoz­záért. A 67. percben Zsadli­ny­i lövése irányt változtatott a védőkön, Mező előbb a jobb sarok felé elmozdult, de visszavetődött, és a bal alsó saroknál elcsípte a labdát. A 70. percben Tóth L. há­rom siófoki védő között be­tört a 16-oson belülre, lapos beadását Márton 1 méterről jobbal a bal felső sarokba lőtte. 1-0 1 (Márton István: — Nem bántott, hogy Temesvári Miklós csak a kis­pad­ra ül­tetett. A mesterrel a mér­kőzés előtt megbeszéltük, hogy taktikai csere leszek a második félidőben. Gólo­mat a fiatal Tóth Lajosnak is köszönhetem. Egy köny­­nyen értékesíthető labdával szolgált ki.­ A gól után élénkült a já­ték. Tíz perc volt hátra, ami­kor Moldván szöktette Már­tont a bal szélen, a csatár ki­tűnően elfutott, beadott, Moldván lövésébe Olajos be­leért. A labda, a kimozduló Horváth Gy. mellett az üres kaput elkerülve gurult ki szögletre.. A 23. percben újabb gólt szerezhetett volna a Debre­cen. Vancsa indította a jobb szélen Mártont, Horváth Gy. 20 méterre kifutott a kapu­jából, ellenben a csatár íve­lés helyett lapos lövést vá­lasztott, és a lelassuló lab­dát a védők a gólvonal előtt utolérték. Az utolsó előtti percben látványos debreceni akció fu­tott­ a bal szélen, Márton át­ívelt a jobb oldalra, Tóth L. kapásból rálőtte a labdát, Horváth Gy. kiütötte, és Pló­­kai 14 méterről fölébombá­­zott. ★ ★ ★ Az első félidőben a ha­zaiak a bal oldalon futtat­­t­ik támadásaikat, melyeket Olajos gyakran csak sza­bálytalanság árán tudott megállítani. Szünet után a csatárok mindkét oldalon sokat önzősködtek, túlzás­ba vitték a cselezést. Sok volt a szabálytalanság mind­két oldalon, olykor szinte szikráztak a stoplik. Ké­sőbb a csereként beállt Márton hárompontos gólt szerzett. Az utolsó 20 perc­ben jobb futballt láttak a debreceniek, ugyanakkor gyakran bosszankodtak a játékvezető tévedései miatt. Helyzetei alapján a Debre­cen megérdemelten győzött. Temesvári Miklós: — Nagy küzdelemben megint volt­ak­ helyzeteink. Ezek közül egyet sikerült kihasználnunk, és ez a megérdemelt győzelmünket eredményezte. Gellei Imre: — Rendkívül küzdelmes mérkőzésen a DVSC minden áron nyerni akart, és az eszközökben nem válogatott. Érezhető volt, hogy amelyik csapat gólt rúg, az megnyeri a találkozót. Ez a Debrecennek sikerült. Csuhák Zoltán MAROZSÁN­­ volt a mezőny legjobbja, mégis a Debrecen nyert Tartalékbajnokság Váci Izzó MTE—Csepel SC 0-1 (0-0) Vác, 100 néző. V: László Gy. Vác: Knotz (Hajdú) — Há­­gelmann, Luzsák, Stranyecz­­ky, Cseresznyék — Farkas, Orfela, Csikós — Kerekes, Hudák (Bach), Kalvach. Ed­ző: Jakus János. Csepel: Vá­mos — Balogh (Haral Maku­­sovich, Kuczmog, Szab­ó — Novakov, Unghl, Milder — Jezsek, Farkas, Kénoszt. Ed­ző: Galbács Pál. G: Kénoszt. Sárga lap: Kara. Jó: Knotz, Luasák, ill. Vámos, Jezsek, Kuczmag. A célratörőbben játszó vendégcsapat megérdemel­ten győzött. FTC—VI. Dózsa 1-2 (0-2) Üllői út, 100 néző. V: Bo­ros. FTC: Szeiler — Szűcs M. Telek, Bús, Páczelt — Vanicsek, Albert, Vajda — Fonnyadt,Kiss, Báder (Szűcs, Gy.). Edző: Mucha József. U. Dózsa: Rózsa — Vojte­­kovszki, Wagner, Illyés, Ba­lázs — Kristca (Laczona), Fe­kete (Lakatos), Kecskés, Vígh — Jakovljevics (Hunyás), Vé­­ber. Edző: Nagy László. G: Kiss, ill. Vígh (2). Jó: Szűcs M., ill. Wagner, Illyés, Kecs­kés, Vígh. Sárga lap: Kris­­ka, Fekete. Az első félidőben az Ü. Dózsa háromszor jutott el az FTC kapujáig , és két gólt szerzett. Szünet után kiegyenlítettebb lett a já­ték, az FTC támadott, ere­jéből azonban csak a szé­pítésre futotta. PMSC—Békéscsaba 2-1 (2-0) Pécs, 300 néző. V: Fodor. PMSC: Kovacsevics (Bogyay) — Szabó (Lengyel), Paizs, Berényi, Vókó — Knézics, Brezniczky dr., Paletta, Jele­­na (Ángyán) — Hanzs, Eckert. Edző: Guzsvány Já­nos. Békésszaba: Baji — Sárosa (Liptóti M.), Major, Bordács, Botyánszky — Brakszatarisz, Lipták V., Ka­kik, Kam­ál — Kemenes, Né­meth. Edző: Szita László. G: Jelena, Eckert, ill. Major (11-esből). Jó: Breziniczky dr., Bogyay, ill. Baji. Már az első negyedórá­ban 2-0-ra vezetett a PMSC, a Békéscsaba a szü­netig még kapura sem rú­gott. A fordulást követően valamivel aktívabbak lettek a vendégek, de szépíteni csak egy ajándék 11-esből tudtak. Vasas—Tatabánya 4-1 (0-0) Fáy utca, 400 néző. V: Lettrich. Vasas: Babóc­sy — Kécza, Ancsán, Morácza (Ka­pu), Nagy C®. — Szalánszky, Szilveszter, Teodoru (Zsup­pá­n) — Nyúl, Garas (Szép­helyi), Ócsai. Edző: Cem Kanmaz. Tatabánya: Markó — Sági, Mészáros, Palásti, Dudás (Orbán Z.) — Kilián, Orbán Zs. (Deák), Kiss F. — Arany, Bujtor, Jankóczy. Ed­ző: Dombai András. G: Zsuppán (3), Szilveszter, ill. Bujt­or. Jó: Kécza, Szalánsz­ky,, Nyúl, Zsuppán (a me­zőny legjobbja), ill. Bujtor, Arany. A Vasas enyhe fölényé­vel teltek a percek. A fél­idő közepén feljavult a Bá­nyász, a Vasas támadásai pedig rendre elakadtak a vendégek lestaktikáján. A hazaiak fordulás után tíz percen belül négy góllal terhelték meg Markó hálá­ját. A vendégek szabadrú­gásgóllal szépítettek. DVSC—Siófok 1-0 (0-0) Debrecen, KEK­ néző. V: S­.lomonoczky. DVSC: Hor­váth B. (Varró) — Kiss, Csur­­kó, Horváth M., Nyolcas — Czoma, Nábrádi, Mózes (Ko­vács P.), Czibere — Kerek, Barcsay. Edző: Horváth Mik­lós. Siófok: Bíró — Vörös, Végh, Buzsáki, Szabó — Boné (Takács), Héjas, Varsányi, Nagy — Horváth I., Gyenei (Papp). Edző: Takács József. G: Nábrádi. Sárga lap: Végh és Nagy. Jó: Ho­rváth M., Czoma, ill. Varsányi. A végig mezőny­fölényben játszó debreceniek féltu­catnyi gólhelyzetük közül csak egyet tudtak kihasz­nálni, a végig alárendelt szerepet játszó vendégcsa­pat ellen. Videoton—Haladás VSE 0-1 (0-1) Székesfehérvár, 100 néző. V: Horváth A. Videoton: Kosz­ka (Mitring) — Verebélyi, Bo­­hon,, Lovasy, Oszkó — Feke­te (Kasza), Baráth (Juhász), Vajda, Vándor — Takács, Gyenti. E­dző: Szabó Károly. Haladás: Derdák (Jakab) — Sípos, Kulcsár, Iszak I, Mé­száros (Havasi) — Halmosi, Szabó R., Szélesi, Baranyai (Velenczei) — Szabó A., Bar­sp. Honvéd—MTK-VM 5-0 (2-0) Téglaégető u. V: Bede. Bp. Honvéd: Elbert (Kisnémet) — Bakos, Flórián, Saáry, Ocsai — Kiss, Forrai (Far­kas), Nagy P. — Sándor (Gayhoffer), Horváth, Erdős. Edző: Vági István. MTK-VM: Vidák — Mányai (Kovács M.), Nagy G., Benik. Kovács R. — Katona, Szeden­ (Ser­fel), Lőrinczy, Németh J. — Hámori, Szabó (Kovács Z.). Edző: Kenyeres Imr­e. G: Horváth (3), Forrai (2). Jő: Elbert, Horváth, Forrai, ill. Németh J. Haladás VSE—Videoton 0-3 (0-2) Szombathely, 200 néző. V: Éliás. Haladás: Gellén — Molnár, Palkó, Iszak II A., Németh L. — Hegedűs (Né­meth Zs.), Somfalvi Cs, Kör­­mendy, Latyak (Mosolács) — Szabó, S­zalai (Szekeres). Ed­ző: Iszak Sándor. Videoton: Szabó — Riba, Barai, Varga, Csontos — Dubecz, Bekő, Halmai, Huszár — Földes (Pavlik), Tieber (Tóth). Ed­ző: Szük­e Miklós. G: Varga, Dubecz, Bekő. Sárga lap: Bekő, Varga. Kiállítva: Sze­keres. Jó: Palkó, Somfalvi Cs., ill. Varga, Dubecz, Hal­mai, tus. Edző: Fedor Sándor. G: Szabó R. Jó: Oszkó, ill. Si­pos, Szabó R. Bartus. Sárga lap: Kasza. Az első játékrész kiegyen­lített küzdelmet hozott, a Ifjúsági bajnokság V. Dózsa—Ferencváros 2-1 (2-0) Megyeri út, 400 néző. V: Mészáros Gy. V. Dózsa: Sza­bó — Molnár, Szőnyi, Dar­­nyi — Rydzewski, Fodor, Sza­bolcsi (Demkó, Németh), Bo­­zsoki (Buzalka) — Gyürke, Marosi, Hetesi. Edző: Ökrös Sándor. Ferencváros: Riedel — Pálfi, Borotsek, Diószegi, Szekeres — Soós, Szurgent (Fried), Sopuch, Nagy Cs. — Pókos (Korolovsz­ky), Pálfal­­vy (Toronyi). Edző: Pósch Péter. G: Fodor, Bozsoki, i ill. Szekeres. Jó: Darnyi, Fodor, Szabolcsi, Marosi, ill. Boro­­tschek, Diószegi, Szekeres. Kiállítva: Nagy (rúgásért) Szabó (ütésért). Rába ETO—Veszprémi SE 3-0 (2-0) Győr, V: Hofbauer. Rába ETO: Weller — Kovács B. Zentai, Nátz, Garas (Kele­men) — Kovács R., Komjáti, Horváth P. — Király (Mikó­­czi), Renner, Magyar (Her­­czegh). Edző: Tamás László. Veszprém: Rapali — Csala, Kovács, Lovas, Lippai — Lő­­wenberger (Görgics), Beke (Pethő), Füleki, Papp (Miha­­lecz) — Bódis, Molnár. Edző: Zsenticskó István. G: Kovács R., Király, Horváth P. (11- esből). Jó: Zentai, Kovács R., Renner, ill. Kovács. vendégek egy ügyes táma­dás révén szereztek veze­tést. Szünet után a Video­ton meddő mezőny­fölény­ben játszott. A Haladás VSE megérdemelten nyert. Csepel—Vác 3-0 (1-0) Csepel, 200 néző. V: Szabó J. Csepel: Sumits — Vancza (Török), Perlaki, Takács, Kö­­vessy (Rottenbiller) — C­seh, Csanálosi, Ignéczy, Fintai — Soós (Szabó E.), Molnár. Ed­ző: Schmél László. Vác: Esztranyan — Hevesi, István, Vanda, Rot­tek­ — Urbán (Cseri), Kosztg, Mohácsi. Jele — Mogany, Nagy (Kosztolá­nyi). Edző: Ozsvár András. G: Molnár (2), Fintai. Jó: Csanálosi, Igléczy, Rottenbil­­ler, ill. Vanda, Koszty. Sár­ga lap: Rottek, Vanda. Kiál­lítva: Mohácsi. SERDÜLŐBAJNOKSÁG Bp. Honvéd—MTK-VM 5-0 (2-0). Téglaégető u. V: M­a­­horecz. G: Tóth (3), Schäf­fer, Szamosi. Haladás VSE—Videoton 1-1 (0-0). Szombathely. 200 néző. V: Schaffer. G: Simon, ill. Kovács A. II. Dózsa—Ferencváros 1-4 (1-0). Megyeri út, 400 néző. V: Schneider. G: Nagy, ill. Boros (11-esből), Zavadszky, Füzessy, Németh. Rába ETO—Veszprémi SE 6-0 (3-0). Győr. V: Kovács L. III. G: Putter (2), Glá­­zer (11-e­sb­ől), Svecz, Király, Szőke. Csepel—Vác 3-0 (0-0). Cse­pel, 100 néző. V: Nagy P. G: Kelemencsics (2), Budai. XLV. 233. ♦ 1989. október 1. NB I Videoton—Haladás 1-2 (6-6) Székesfehérvár, 2505 néző. Vezette: Győri (*­**) (Varga S., Horváth O.). Videoton: Petry 3 — Takács 5, László 4, Horváth 6 — Kuttor 4, Máriási 6, Csucsánszky 5, Emmer 5, Quir­kó 4 — Jónás 6, Szprecsák 6. Edző: Kaszás Gábor. Haladás: Kutasi 5 — Neudl 6, Jávorka 6, Görög 7 — Deéry 3, Illés 6, Bognár 6, Marton 5, Elekes 7 — Csertői 5, Schaffer 6. Edző: Gany­hó Ferenc. Csere: Quirikó helyett Babai (5) a szünetben, László he­lyett Tintar (5) az 54., Neu­dl helyett Hegyi (—) a 76., Cser­tői helyett Szalay (—) a 87. percben. Gólszerző: Szprecsak az 52., Görög a 78., Schaffer a 83. percben. Sárga lap: Emmer a 30., Bognár a 32., Horváth a 65. percben. Szögletarány: 4:3 (1:1) a Videoton javára.­ ­A vendégek az előre kö­zölt össz­­eállításban léptek pályára. A Videotonban Petres Achilles-in sérülését még ő­zte, ezért csak a cserék közt itt szerepelt. Kevesen voltak kiváncsi­ak a találkoz­ra. A­z okokat keresve, hármat is megem­lített Petres Tamás. A té­vé adja az Üllői úti rande­vút, hideg van, végül ked­den nem ment a Vidinek.) Farkas János, az egykori sokszoros válogatott labdarú­gó emlékére egyperces gyász­szünetet tartottak a fehérvá­ri pályán is. Már az első percben szük­ség volt a vendégek orvosá­ra és gyúrójára, mert Deé­­ryt kellett ápolni egy össze­csapás után. A 12. percben Máriási beadását Szprecsak fejelte kapura, de Kutasi há­rított. Többet birtokolta a követ­kező percekben a labdát a vendégegyüttes. A 15. perc­ben szabadrúgáshoz jutottak a fehérvári kaputól 24 mé­terre. Bognár lövését bizto­san védte Petry. Három perc múlva megszerezhette volna a vezetést a Haladás. Elekes átadása után Deéry már csak a kapussal állt szemben. Öt méterről óriási helyzetben megcéloza a kaput, Petry az­onban lábbal, nagy bravúr­ral hárított. A 24. percben Csucsánszky szögletét Takács fejelte ka­pura, Kutasi hárított. Két perc múlva ,Jávorka Jónást buktatta a 16-os oldalvona­lánál. Csucsánszky szabadrú­gása átjutott a védőkön, Em­mer fejelt kapura, de Kuta­­siról kipattant a labda. A 30. percben Emmer buk­tatta Illést a felezővonal kö­zelében, Győri játékvezető sárga lapot mutatott fel a fe­hérvári középpályásnak. Két perc múlva Emmer szabály­talankodott Bognárral szem­ben, a szombathelyi játékos a földre került, miközben reklamált Győri játékveze­tőnél, a bíró sárga lappal ho­norálta a vendégcsapat játé­kosának „észrevételeit”. A 30. percben Bognár sza­badrúgása szállt kapu fölé, a másik oldalon ugyanígy Csu­csánszky lövése kerülte el a kaput. (A szünetben Maruti Su­zuki személygépkocsit sor­soltak. A nyertes szám: 25 420.) SZÜNET UTÁN nagyobb lendülettel támadott a hazai csapat. Az 50. perc­ben László és Elekes ütközött a levegőben, nem láttunk szabálytalanságot, a játékve­zető sem. Azt viszont igen, hogy a fehérvári játékost né­hány perc után le kellett cse­rélni. Az 52. percben Csu­csánszky a jobb oldalról ível­te a labdát a kapu elé, ahol Szprecsakot szabadon hagy­ták a védők, s a csatár öt méterről a kapu közepébe lőtt. 1-0 Néhány percig még tartott a hazai csapat fölénye és nö­velhették is volna előnyüket. Előbb az 58. percben Máriá­si beadását Szprecsak elől Bognár fejelte ki az ötösön. Két perc múlva Jónás átadá­sával Máriási minden védőt faképnél hagyott de az ötös­ről hajszállal kapu mellé lőtt A 65. percben Horváth felvágta Mártont, a fehérvá­ri védő sárga lapos figyel­meztetést kapott. Egyre ve­szélyesebbé váltak a vendég­csapat támadásai. A 73. perc­ben Nendit kellett ápolni, majd néhány perc után ki­derült, hogy nem tudja foly­tatni a játékot. Hegyi jött be helyette. A 75. percben gyors ellen­­támadást vezettek a hazaiak, Babai egyedül tört kapura, amikor a lap osnál Marton be­érte és felszabadított. Majd Máriási beadását Emmer a 16-osról kapásból mellé lőt­te. A 78. percben Illés tört ka­pura, lövése Takácsról ki­­pattant és Görög hat méter­ről a kapu közepébe lőtt. 1-1 Tovább tartott a Haladás­lendület és a 83. percben megnyerték a találkozót. Ele­kes észrevette, hogy Schaf­fer kitűnően bújik ki a vé­dők őrizetéből. Ügyesen a csatár elé játszott, aki 12 méterről a tehetetlen Petry mellett a kapu jobb oldalába lőtt. 1-2 ★ ★ ★ Az első tíz perc­et inkább ismerkedésnek tekinthettük, hiszen egyetlen akciót sem jegyezhettünk fel, majd meglepetésre a vendégek vezették az első gólveszé­­lyes támadást. E­zt követő­en változott a játék, a Vi­deoton birtokolta többet a labdát, de játékosai igazi gólhelyzetet nem tudtak te­remteni. Szünet után nagyobb se­bességre kapcsolt a Video­ton, jelentős fölényben ját­szottak a hazaiak és a ju­goszláv vendégmunkás meg is szerezte a vezetést. Eb­ben a játékrészben úgy tűnt, biztosan győz a Vi­deoton, de ahogy múlt az idő, egyre jobban lehetett érezni, László hiányát meg­­sínyli a fehérvári csapat. A hajrára javult a szombathe­­lyiek támadójátéka és öt perc alatt lőtt két góljuk­kal fordítottak. A döntetlen inkább meg­felelt volna a játék képé­nek, de a labdarúgást gó­lokra játsszák! A helyzete­it a hajrában sokkal job­ban használta ki a Haladás és így értékes három pon­tot gyűjtött be a vártnál gy­e­ngébb te­l­j­e­s­í­tm­é­n­y­t nyújtó Videoton ellen. Kaszás Gábor: — Az első félidőben gyengén játszottunk, szünet után vezetést szerez­tünk és ahelyett, hogy nö­veltük volna előnyünket, két­szer hibázott védelmünk. László kiválása döntőnek bi­zonyult. Gúny­hó Ferenc: — Ezek a fiúk még nekünk is okoznak néha meglepetést. Szép es­te volt. Székelyhídi János