Nemzeti Sport, 2014. augusztus (112. évfolyam, 208-237. szám)

2014-08-24 / 230. szám

K­emzei sport 2014. augusztus 24., vasárnap EZ A HELYI EMBER MEGGYŐZŐDÉSSEL ÁLLÍTOTTA ELŐTTE, A SZÉL SZÁRAZ IDŐJÁRÁST HOZ A VÉGÉN.”_ ________ FORMULA-1 MÚLTIDÉZŐ Egy hihetetlen pole legendája ÍGY TETTE NAGGYÁ Rubens Barrichellót húsz éve egy helyi kisember Spában „Nem csupán beszélgettem velük, de Rubens Barrichello például az én tanácsomnak köszönhetően szerzett itt pole pozíciót. ” Finoman szólva kikereke­dett a szemünk, amikor az időjárás, a helyi szokások meg a többi sablonos téma után a versenyzőkre terelődött a szó Philippe-pel, a médiaközpont mindenesével folytatott beszél­getésünk során. Ám amikor lát­ta hitetlenkedő tekintetünket, már szaladt is hátra irodájába egy fényképért. Rajta ő és Bar­richello, a hátoldalon pedig egy kézzel írt üzenet: „Kösz a taná­csért! Rubens”. Mint Philippe elmondta, az akkoriban a nem éppen veretes Jordannel versenyző Barrichel­­lóval nem sokkal az 1994-es Belga Nagydíj időmérője előtt elegyedett szóba, a brazil pe­dig egyre csak nógatta, a helyi időjárás tökéletes ismerőjeként ugyan lássa már el egy-két tuti tippel. Nos, az ingyenes tanács­adó-szolgálat olyannyira ha­tékony volt, hogy a brazil első pole pozíciójához vezetett. „ Valóban így volt - mond­ta nevetve a jelenleg szak­kommentátorként dolgozó Barrichello, amikor Spában másnap megkérdeztük tőle, igaz-e a sztori. - A pénteki időmérőn sokáig nagyon vizes volt a pálya, de ez a helyi em­ber meggyőződéssel állította előtte, a szél száraz időjárást hoz a végén. Kimentem hát slick gumikon, és az aszfalt a legvégén tényleg elég száraz volt ahhoz, hogy kicsit koc­káztatva ugyan, de gyorsan tudjak menni." Olyannyira gyorsan, hogy ideje mindenki másénál jobb volt, és mivel a másnapi kva­lifikáción már tényleg végig zuhogott az eső, senki sem ke­rült közel hozzá, Barrichello pedig 22 évesen és 97 naposan minden idők legfiatalabb pole pozíciósa lett. Rekordját kilenc évvel később, 2003-ban dön­tötte meg Fernando Alonso, a spanyolét pedig 2008-ban Se­bastian Vettel. „Sima hétvégének indult, végül ez lett belőle - mondta Barrichello. - Az időmérő után természetesen megkerestem az embert, és köszönetet mondtam neki a tanácsért.” A spái médiaközpontot fel­ügyelő Philippe pedig azóta is büszkén meséli az ő kis hőstét- Rubens Barichello megkereste Philippe-et, és köszönetet mondott neki az első rajtkockát érő tanácsért FOTÓ: IMAGO AUTÓKROSSZ EURÓPA-BAJNOKI FUTAM Bottal ütik a nyomát Az első nap mindig a vájt fü­­lűeké. Ilyenkor még csak a készülődés zajlik, az edzések és az első előfutam, amely tartogat ugyan már látnivaló­kat, de az igazi show, az igazi tűzijáték vasárnap várható. Az autókrossz Európa-bajnokság magyar futamán, Nyirádon egyrészt megdőlt az induló­­rekord (a tavalyi 95 után most 96-an versenyeztek), másrészt az öt-hatszáz fentebb említett vájt fülű drukker szeme előtt lezajlott az első előfutam. A Touring Autocross kategó­riában a múlt hét végén Euró­­pa-bajnoki címet szerző Kárai Tamás ezúttal is utolérhetetlen volt, pedig elmondása szerint új gumikat sem hozott erre a hétvégére, csak a használtakon hasít, így is bottal ütik a nyo­mát az ellenfelek... A Buggy 1600-as kategóri­ában az Eb-címvédő Szabó Krisztiánt ezúttal sem kerülték el a technikai gondok (az idén nem kíméli őt a technika ördö­ge) - most a motorelektroniká­val volt valami baj, ami kicsit megzavarta a vasszöcske szí­vét. Ettől még Szabó lett a leg­jobb magyar, és szinte biztos­ra vehetjük, a hetedik helynél lesz még előrébb is a vasárnap folyamán. A Super Buggy géposztály­ban a kilencszeres magyar bajnok Ábrahám Károly a 12. helyről várja a folytatást (ő a legjobb magyar), ami a negy­venfős mezőnyben egyáltalán nem rossz eredmény. Kis sze­rencsével lehet A-döntős, de inkább a B-döntő a realitás. A második és harmadik elő­futamok vasárnap 9 órakor kezdődnek a nyirádi arénában, a döntőket pedig délután tart­ják meg. T.A. RALI Latvala lépéselőnyben A tizennégy gyorsasági szakasz­ból nyolcat megnyert, és majd’ egyperces előnnyel vezet a né­met ralivilágbajnoki futamon a finn Jari-Matti Latvala. Miután csapattársa, a világbajnoki cím­védő francia Sébastien Ogier kikerült a képből (hatalmasat esett és nem tudta folytatni), a finn lépésről lépésre haladt a győzelem felé, amelytől már csak egyetlen kör választja el. A második helyen a brit Kris Me­­eke áll, ami azonban egy kicsi­vel nagyobb meglepetés, hogy a Hyundai WRC-vel Thierry Neuville a harmadik. Lukács Kornél és Mesterházi Márk a 31. helyről várja a folytatást az R3-as Citroennel. T. A. NÉMET RALI, A VB 9. FUTAMA, TRIER Abszolút sorrend 14 gyorsasági szakasz után: 1. Jari-Matti Latva­la, Mikka Anttila (finn, Volkswagen Polo WRC) 2:19:00.7, 2. Meeke, Nagle (brit, ír, Citroen DS3 WRC) 56.6 másodperc hátrány, 3. Neu­ville, Gitsoul (belga, Hyundai 120 WRC) 1:00.9 perc h....31. Lukács Kornél, Mesterházi Márk (magyar, Citroen DS3R3) 24:58.6 p h. HIRDETÉS Technikai sportok 113 1­0 Kaparjon és nyerjen mindennap! PÖRÖGJÖN^ v zS**»«**