Nemzeti Sport, 2022. július (120. évfolyam, 176-190. szám)

2022-07-01 / 176. szám

121 VIZES világbajnokság Világbajnoki döntős a női válogatottunk! LAKNER GÁBOR, PATAI GERGELY Q Ötletes támadójáték, határozott védekezés, nagyszerű kapustelje­sítmény - nem is lehetett más a vége, mint a fináléba jutás. BELETELT VAGY FÉL NEGYEDBE, mire megnyugodott a magyar női vízi­labda-válogatott a Hollandia elleni vi­lágbajnoki elődöntőben. Az első pró­bálkozásunk méterekkel szállt mellé, majd emberelőnyből lövésig sem jutot­tunk, a hollandok közben behúztak egy fórt, és a következő támadásunk vége is egy senki földjére elhajított labdá­val ért véget, hogy legalább ne fordul­jon le az ellenfél. Már-már kezdtünk azon gondolkodni, nehogy a csapat is elpereceljen a kabalafigurához hason­lóan, amely irdatlan nagyot zakózott a színpadon a mérkőzés előtt, amikor Keszthelyi-Nagy Rita lövése bepattant a blokkról. A hollandok ismét vissza­vették a vezetést, de Leimeter Dóra egyenlített - balkezesünknek kellemes emlékei lehettek az ellenfélről, elvég­re az olimpiai negyeddöntőben négyet hajított neki. Egyébként ő mondta, hogy nem ér­demes a múltból kiindulni, de attól mi még örömmel rögzítettük, hogy a leg­utóbbi hat egymás elleni mérkőzést a mieink nyerték meg... Magyari Aida meg azt mondta a meccs előtt, hogy szeret a hollandok ellen védeni, és an­nak ellenére, hogy a rivális visszavet­te a vezetést, elég jól őrizte a kapunkat. Ezzel szemben a volt és értesüléseink szerint egyben leendő dunaújváro­si kapus, Laura Aarts nem találkozott a labdával, csak hát kevés lövést is ka­pott. Gurisatti Grétának nem szegte ked­vét néhány rossz megoldás, gyorsan egyenlített a második negyed elején, aztán Keszthelyi-Nagy lefordult, és egy védővel a nyakán is a kapuba lőtt - elő­ször vezetett a magyar válogatott! Viszont nem sokáig, a hollandok - mi másból? - emberelőnyből egyen­lítettek. A szemfüles Máté Zsuzsanna a kapuba pöckölt egy kipattanót, kár, hogy a hollandok balkezese, Simone van de Kraats ugyanakkor elkapta a fo­nalat. Az időkérés utáni emberelőnyt persze nem kellett volna elrontanunk, ahogy a kapuba csúszó holland lövés­ről is lemondtunk volna... A nagyjából ötvenszázalékos hatékonysággal póló­zó Gurisatti ezúttal klasszismegoldás­sal jelentkezett, beúszott második cen­ternek, beforgatta a védőjét, és pontos lövéssel kiegyenlített, Magyari pedig a dudaszó előtt kipiszkált egy ejtést - a félidőben ugyanúgy döntetlen volt az állás, mint az ausztrálok elleni negyed­döntőben, viszont amellett, hogy két­szer annyi gól esett (6-6-ot mutatott az eredményjelző), a játékunk is összeha­sonlíthatatlanul jobb volt. Aztán a térfélcsere után beindult a magyar henger! Ellenállhatatlan táma­dójátékkal kettőre nőtt az előny, Vályi EV UTÁN NYERHETÜNK A SZIGETEN Ugyan a magyar válogatottak mindig érem­esélyesek világ­­eseményeken, a modern kor­ban nem sokszor nyertünk arany­érmet a Mar­gitszigeten, a hölgyek éppen­séggel 21 év múl­tán ismételhet­nek. A 2001-es Elig kell vissza­­mennünk, hogy elmondhassuk: győztünk a Ha­­­­jósban - ki ne emlékezne Fara­gó Tamás lelátó­ra menekülésé­re?! s hátha most is nyerő lesz a 21-es.­ ­ BUDAPESTI A második negyed elején Gurisatti Gréta egyenlített, a magyar válogatott az ezt követő Keszthelyi-Nagy góljával ragadta magához a vezetést - először a mérkőzésen FOTÓK: TÖRÖK ATTILA | 2022 Fina WORLD CHAMPIONSHIPS Iskolajátékkal jutottak döntőbe a címvédő amerikaiak MEGSZORONGATNI NEM TUDTÁK eddigi ellenfelei az előző három vb-t megnyerő amerikai válogatottat, amely hibátlan mérleggel lett elsői csoportjában, majd a legjobb négy közé jutásért a legutóbbi világbajnokságon ezüstérmes spanyolokat is könnyedén búcsúztatta. Az elődöntőben az olasz csapat várt Adam Krikorian együttesére, amely a mi­einket megelőzve nyerte meg az A-csoportot, a negyeddöntőben pedig esélyt sem adott a franciáknak. Az Egyesült Államok kapusa, Amanda Longan hamar igazolta klasszisát: kilenc lövésből kilenc védéssel kezdett. Az első olasz gólra a második negyed derekáig kellett várni. Az amerikaiak ekkor úgy jártak ötnél, hogy támadásban nem játszottak igazán jól, ám mindig akadt valaki, aki váratlant húzott - Raleigh Gilchrist és Ryann Neushul is tankönyvbe illő gólt szerzett. A nagyszünetben 6-2-re vezettek a tengerentúliak, a játék képe pedig a tér­félcsere után sem változott, az olaszok olykor a szerencsével is hadilábon álltak. Az ame­rikaiak a védekezés magasiskoláját mutatták be, Longan munkáját segítették a blokkok, az ellenfél az emberelőnyökkel sem tudott mit kezdeni. A mezőny egyik legjobbja, Rachel Pat­tal góljával a harmadik negyed felénél már hat volt közte, ezzel eldőltek a nyitott kérdések, ráadásul tovább nyílt az álló, a vége 14-6 lett. Az amerikai fölény folytatódik, az Egyesült Államok válogatottja iskolajátékkal jutott be a döntőbe, szombaton pedig sorozatban negyedik világbajnoki címéért szállhat vízbe. Egyesült Államok-Olaszország 14-6 (3-0,3-2,4-1,4-3). Gólszerzők: Fattal, Gilchrist, Haralabidis, Neushul, Raney 2-2, Mammolito, Musselman, Prentice, Steffens 1-1, ill. Avegno, Bianconi 2-2, Galardi, Giustini 1-l 2. július 1., péntek 1 A MAGYAR MŰI VÍZILABDA­-VÁLOGATOTT KORÁBBI VILÁGBAJNOKI ELŐDÖNTŐI