168óra, 2016. július-szeptember (28. évfolyam, 27-39. szám)

2016-07-14 / 28. szám

I68óra /2016. július 14. ►»MÚLTIDŐ«* 63 MAGYAR VOLT AZ ELSŐ GYŐZTES Minden versenyautóban ült egy szerelő Sok hasonlóság fedezhető fel az első autós nagydíj és a mai Forma-1 között, például a gumiválasztás döntő szerepet játszott. Sokan unalmasnak nevezték a versenyt, mert az autók jobbára magányosan köröztek. A Franciaországban 1906-ban rendezett Grand Prix magyar származású győztesét azonban még nem kockás, hanem fekete zászlóval intették le. B OCSKAY Zoltán Pezsgőt és bort kortyolgató hölgyek és urak ültek a pálya szélétől tízméternyi­re felállított nagy tribün páholyaiban, ahol aligha lehetett könnyedén cseve­­részni, amikor a hangtompító nélküli, 8—18 ezer köbcentis motorral szerelt versenyautók elhúztak. A szalonhan­gulatot kedvelők szerencséjére nem volt belőlük sok, 35 gépkocsit nevez­tek a francia autóklub nagydíjáért kiírt futamra, s mivel egy kör 103 kilomé­tert tett ki, bőven adódhattak csendes időszakok a célegyenesben. A gyaníthatóan más sporteseménye­ken is használt tribünök szépen fara­gott faoszlopain nyugvó tartószerkezet fölé színes vászontetőt feszítettek ki, az oromzatot girlandok és tarkára fes­tett lapok díszítették, háromméteren­ként zászlórudak meredtek az égnek, s mindegyiken egy-egy zászló és számta­lan szalag csattogott a szélben. A főtribünnel szemben helyezték el a depókat, fedél alatt, a három oldal­ról zárt fülkéket mellvéd választotta el a pályától. A befutó versenykocsikhoz csak a vezető és az utasa, aki szerelő volt elsősorban, nyúlhatott. A depó­ból kiadták az új gumikat, a kért alkat­részt, a be- és felszerelésben senki sem segíthetett. Benzint fából ácsolt emel­vényre helyezett hordóból, egy csövön át tölthettek. A verseny állását az első depó fölött elhelyezett hatalmas táblá­ról olvashatták le a nézők. A depó mögött hatalmas sátortábor terült el. Az 1906-os kempingezést egy kicsit másként kell elképzelnünk, mint a mait. Az úri közönség a jóko­ra sátrak mellett, elegáns, kényelmes ülőbútorokban időzött, a frissítőket az otthonról kirendelt személyzet szolgál­ta fel. Az 1906. június 26-án és 27-én rendezett, Grand Prix-nek első alka­lommal nevezett nemzetközi autóver­senyen a világ akkori legjobbjai álltak rajthoz a kor leggyorsabb autóival. Egészen addig az autóversenyek városok közötti futamok voltak, de azok rengeteg balesettel jártak, s az .